Spółka komandytowa podatnikiem podatku CIT
W ostatnim czasie wiele działo się wokół opodatkowania spółki komandytowej. Od stycznia 2021 r. opodatkowanie spółki komandytowej uległo zmianie i spółka komandytowa została zakwalifikowana jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Jednakże, osoby zarządzające spółkami komandytowymi miały możliwość podjęcia decyzji o tym, aby stać się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od 1 maja 2021 r. Aktualnie już wszystkie spółki komandytowe stały się podatnikami CIT-u.
O spółce komandytowej mówi się również w kontekście Nowego Ładu (Polskiego Ładu). Może ona zostać wykorzystana celem zminimalizowania skutków planowanych zmian przepisów podatkowych. Wobec tego warto przypomnieć jak aktualnie wygląda opodatkowanie spółki komandytowej.
Nowe przepisy ustawy o CIT spowodowały, że dochody spółki komandytowej zostały opodatkowane na dwóch poziomach tzw. podwójne opodatkowanie. Po pierwsze, dochód samej spółki komandytowej jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Po drugie, dochód wspólników spółki komandytowej – jako dochód z udziałów w zyskach samej spółki – jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Stawka podatkowa – 19% czy 9 %
Co do zasady, z zastrzeżeniem art. 21, art. 22, art. 24a, art. 24b, art. 24d i art. 24f CITu, podatek dochodowy od osób prawnych jest obliczany według stawki 19% podstawy opodatkowania. Niektórzy podatnicy mogą jednak korzystać z opodatkowania podatkiem dochodowym według stawki 9%. Stanie się tak w przypadku podatników, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym:
- nie przekroczyły równowartości 2.000.000 euro (art. 19 ust. 1 pkt 2 CITu),
- o ile podatnicy ci posiadają status małego podatnika (art. 19 ust. 1d CITu) lub rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej (art. 19 ust. 1e CITu).
Co istotne, stawka ta znajduje zastosowanie do przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych. Równowartości kwoty 2 000 000 euro przeliczana jest według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.
Kto nie skorzysta z 9% stawki podatkowej
Z omawianej możliwości nie mogą̨ jednak skorzystać́ wszyscy podatnicy. Ustawa o CIT wprowadza pewne dodatkowe wyłączenia możliwości zastosowania 9% CITu dla pewnych grup podatników. Wyłączenia stosowania stawki 9% określa art. 19 ust. 1a-1d CITu. Nie ma możliwości zastosowania przepisu art. 19 ust. 1 pkt 2 CITu wprowadzającego obniżoną stawkę 9% podatku przez podatników utworzonych w wyniku działań restrukturyzacyjnych określonych w art. 19 ust. 1a pkt 1-5.
Z niskiego podatku dochodowego od osób prawnych nie mogą skorzystać:
- kapitałowe grupy podatkowe, w rozumieniu art. 1a CITu, a więc grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych;
- spółki dzielone;
- podatnicy wnoszący wkład w postaci przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części albo składników jego majątku, jeśli ich wartość przekracza równowartość 10 000 euro, bądź gdy przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej są składniki majątku pozyskane przez podatnika CIT w związku z likwidacją podmiotów, w których posiadał udziały (akcje).
Powyższe ograniczenia dotyczą jednak wyłącznie roku podatkowego, w którym dokonano podziału spółki lub wniesiono wkład oraz kolejnego roku.
Definicja małego podatnika
Ważnym wymogiem, od którego uzależnione jest skorzystanie z niskiego CITu jest to, aby przedsiębiorcy korzystali ze statusu małego podatnika. Pojęcie to jest wyjaśnione w art. 4 pkt 10 ustawy o CITu, zgodnie z którym mały podatnik oznacza podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.
Jeżeli spółka komandytowa spełnia omawiane warunki oraz nie kwalifikuje się pod wprowadzone w ustawie wyjątki – z powodzeniem może stosować stawkę 9-cio procentową.
Jeśli masz wątpliwości czy Twoja spółka komandytowa może stosować 9-cio procentową stawkę podatkową – skontaktuj się ze mną!
Kontakt