Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
Przeczytaj mój

Blog prawny

Opodatkowanie zaliczki wypłacanej na rzecz komplementariusza

Opodatkowanie zaliczki wypłacanej na rzecz komplementariusza

Czy spółka komandytowa musi pobrać podatek od zaliczki wypłaconej komplementariuszowi na poczet przyszłego zysku?

Opodatkowanie zaliczki wypłacanej na poczet przyszłego zysku dla komplementariusza w ciągu roku podatkowego to aktualnie ważne zagadnienie dla spółek komandytowych. Tym bardziej, iż stanowisko organów podatkowych, mimo pojawiających się korzystnych wyroków NSA oraz WSA, nadal jest niezmienne.

Organy skarbowe konsekwentnie przyjmują niekorzystne dla podatników stanowisko odnośnie opodatkowania zaliczki wypłacanej na poczet przyszłego zysku dla komplementariusza. Tylko w tym roku organy wydały kilka interpretacji indywidualnych, w których stwierdziły, że spółka komandytowa jako płatnik jest zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku PIT od wypłaconych wspólnikowi zaliczek na poczet przyszłego zysku w momencie ich wypłaty.

Uzyskiwane przez wspólnika świadczenie pieniężne w formie zaliczek na poczet zysku Spółki stanowią dla niego przychód z tytułu udziału w takim zysku, tak więc podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na analogicznych zasadach, jak przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Przychód ten powstaje zatem w momencie jego wypłaty i jest opodatkowany stawką 19%.

Wobec powyższego spółka komandytowa jest obowiązana jako płatnik pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od ww. wypłat zaliczek na poczet zysku w momencie ich wypłaty na rzecz wspólnika będącego osobą fizyczną.

Czy spółka komandytowa może pomniejszyć kwotę podatku od zaliczki o kwotę zapłaconego przez spółkę CITu?

Co więcej organy podatkowe, w przypadku zaliczek wypłacanych na poczet przyszłego zysku na rzecz komplementariuszy, odmawiają możliwości pomniejszenia kwoty podatku z tytułu wypłaconych zaliczek przez płatnika o kwotę, o której mowa w art. 30a ust. 6a-6c PITu – to jest o kwotę zapłaconego podatku CIT przez spółkę. Ewentualne obniżenie tego podatku dokonane może zostać po zakończeniu roku podatkowego spółki, czyli dopiero wtedy, kiedy będzie znana wysokość jej podatku. W tym zakresie zmieniono podejście zgodnie z którym pierwotnie twierdzono, że ewentualne odliczenie podatku od wypłaconych zaliczek na koniec roku nie jest w ogóle możliwe.

Kiedy podatnik może dokonać odliczenia podatku CIT zapłaconego przez spółkę?

Aktualnie organy stoją na stanowisku, iż brak podstawy do uwzględnienia kwoty pomniejszenia przez płatnika nie oznacza, że podatnik zostanie pozbawiony tego uprawnienia. W przypadku określenia należnego podatku dochodowego od osób prawnych przez spółkę komandytową za rok podatkowy, za który została wypłacona komplementariuszowi zaliczka (co nastąpi po zakończeniu roku podatkowego), ustają przeszkody do dokonania odliczenia od wypłaconych w poprzednim roku świadczeń z tytułu zaliczki.

Wtedy podatnik (komplementariusz) może obliczyć należny podatek od otrzymanych świadczeń z tytułu zaliczki na poczet przewidywanego podziału zysku z uwzględnieniem odliczenia podatku dochodowego od osób prawnych, zgodnie z zasadą określoną w art. 30a ust. 6a-6e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jakie rozwiązanie proponują organy skarbowe?

W takim przypadku na podstawie art. 75 § 1 ordynacji podatkowej, podatnikowi przysługuje prawo do wystąpienia do organu podatkowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych pobranym przez płatnika od przychodów z tytułu wypłaconych przez spółkę komandytową zaliczki na poczet wypłaty zysku.

Opodatkowanie zaliczki wypłaconej na rzecz komplementariusza – co na to sądy administracyjne ?

W chwili obecnej pojawiły się pierwsze korzystne wyroki WSA w zakresie opodatkowanie zaliczki wypłacanej na rzecz komplementariusza na poczet przyszłego zysku, które negują stanowisko zajmowane przez organy skarbowe.

WSA  potwierdził słuszność stanowiska zajmowanego przez podatników i stwierdził, iż obowiązek w zakresie opodatkowanie zaliczki wypłaconej na rzecz komplementariusza na poczet przyszłego zysku nie powstaje w momencie jej wypłaty, czyli mówiąc wprost – nie powstaje konieczność zapłaty podatku.

Ponadto, 3 grudnia 2020 r. NSA wydał wyrok, sygn. akt II FSK 2048/18, w którym wypowiedział się w sprawie opodatkowania wypłacanych w ciągu roku zaliczek na poczet zysku komplementariusza. Co prawda sprawa dotyczyła spółki komandytowo-akcyjnej, jednakże tego typu spółki dotyczą te same przepisy podatkowe co spółki komandytowej, a więc wnioski płynące z tego wyroku powinny być właściwe również dla spółki komandytowej. Szerzej o wyrokach WSA oraz NSA przeczytasz w kolejnym artykule.

Jeśli masz wątpliwości jak opodatkować dochody wspólnika spółki komandytowej – skontaktuj się ze mną !

Kontakt

Do góry